Uudenmaan Koulutuskeskus Oy blir en del av Presto

– Sammanslagningen med Nylands utbildningscenter innebär att vi kan öka vårt erbjudande ytterligare i Finland. Genom att kontinuerligt utveckla vår kompetens kan vi uppnå vårt mål att inte skada någon på arbetsplatsen och inget skadas till följd av en brand eller olycka. Tillsammans kan vi påskynda förändringen för att förbättra säkerheten," säger vd Tero Roivainen.

Uudenmaan koulutuskeskus är en stor säkerhetsutbildare i Finland. Företaget grundades 2014 och är verksamt i Finland över hela landet och är känt för sina omfattande utbildningserbjudanden inom arbetarskydd, elsäkerhet, trafiksäkerhet, brandsäkerhet och första hjälpen.

– Det är jätteroligt att Nylands utbildningscenter blir en del av Presto. Som en del av ett större företag kan vi ytterligare utöka våra utbildnings- och tjänsteerbjudanden, utveckla mångfalden i våra utbildningar och nå ännu fler aktörer i Finland med våra utbildningar, säger Toni Kolis, VD för Nylands utbildningscenter.

Mer information om:

Tero Roivainen, VD för Finlands första hjälpen-utbildning och Alertum (som en del av Presto) +358 40 748 1947

Toni Kolis, VD, Uudenmaan koulutuskeskus +358 40 535 3234

Presto
Presto grundades 1959 och är Nordens ledande säkerhetsutbildare och brandsäkerhetsoperatör. Genom omfattande lösningar, utbildning och rådgivning skapar vi brandsäkra miljöer för små och stora företag i hela Norden. Vi besöker 60 000 kunder årligen, vi utbildar över 150 000 personer i Norden varje år. På så sätt skapar vi säker, modern och hållbar brandbekämpning. Prestos omsättning är drygt 1 miljard kronor. www.presto.fi

Uudenmaan koulutuskeskus Aktiebolag
Uudenmaan koulutuskeskus Oy grundades 2014 och vi är en stor säkerhetsinstruktör i Finland. Vi erbjuder högkvalitativ säkerhets- och kompetensutbildning för yrkesverksamma inom olika områden över hela landet. Varje år utbildar vi mer än 10 000 yrkesverksamma för att arbeta säkrare. Dessutom erbjuder vi våra kunder moderna lösningar för mångsidig utbildning och kompetenshantering. WWW.koulutuskeskus.com

Ny

Utbildning passar alla, oavsett område

Springa
arbetarskyddsutbildning
självständigt online

Du kan börja träna direkt efter beställningen